Joga

W serwisie Netflix’a dostępny jest dokument: Jestem Maris, portret młodej joginki.

Film, który powinien obejrzeć każdy rodzic oraz osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania. Wzruszająca historia pięknej młodej dziewczyny, która przeszła przez mrok lęków, ataków paniki i anoreksję. Historia, w której wątki: emocji dorastania, relacji rodzinnych, małomiasteczkowości, rywalizacji, odrębności i jogi przeplatają się ze sobą jak nici, które ostatecznie tworzą całe płótno. Film łapie za serce, buduje i daje nadzieję.  Naprawdę warto.

Dlaczego joga?

Medytuję od siedmiu lat. Od ośmiu miesięcy praktykuję jogę.

Trudno mi powiedzieć dlaczego spróbowałam właśnie jogi. Zaczęło się od poszukiwania aktywności fizycznej, która dawałaby mi radość. Jestem z tych osób, które z jednej strony nigdy nie były uzdolnione sportowo ale z drugiej bardzo lubię ruch (trekking górski, spacery, rower). Poszukiwałam więc czegoś co będzie ze mną rezonować i czemu będę mogła poświęcać czas w zaciszu domowym. Spróbowałam jogi. Nie poszłam na zajęcia zorganizowane, wyjęłam starą matę i włączyłam YT. Tak poznałam Gosię Mostowską, której uczennicą jestem do dziś. Wcześniej nie miałam z jogą żadnej styczności, nie znałam asan, nie wiedziałam co jest istotne. Gosia nagrała kilka filmów dla początkujących, więc powoli zapoznawałam się z tematem i oceniałam własne możliwości. Poczułam, że praktyka sprawia mi wielką radość. Rozgrzewanie, rozciąganie, wzmacnianie okazało się bardzo przyjemne. Zaczęłam mieć coraz większą świadomość swojego ciała, zauważać je. Postępy jakie robiłam w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej motywowały mnie do dalszej praktyki. Waga wróciła do tej sprzed ciąży, a ciało stało się smuklejsze, elastyczne i silniejsze. Trudno więc się nie zakochać ?

Akceptacja

Joga nazywana jest również medytacją w ruchu. Pozwala oderwać się od codzienności i skupić się na swoim ciele i umyśle. Co jednak najistotniejsze, joga uczy akceptacji. To nie jest aktywność, w której z kimkolwiek rywalizujemy, może jedynie sami ze sobą pokonując własne słabości. Kluczem praktyki jest zaakceptowanie barier, blokad i niedoskonałości, zauważenie siebie takim jakim się jest tu i teraz, a nie takim jakich ma się życzenie być. Jest to w jakiś sposób nierozerwalnie połączone z medytacją i pewnie dlatego joga wywarła na mnie tak duże wrażenie.

Tak zupełnie na marginesie jestem pełna podziwu i uznania dla międzynarodowego internetowego studia jogi Yoga International, ich nauczyciele są nad wyraz ludzcy i daleko odbiegają od ideałów medialnych. Moją ulubienicą i inspiratorką jest Dianne Bondy ? Jest najlepszym dowodem na to, że joga jest dla każdego.

Joga i medytacja

Mimo, że praktykuję medytację znacznie dłużej niż jogę wiem, że te dwie aktywności bardzo do siebie pasują i nie jest to przełomowe odkrycie, bo szkoły jogi również oferują różne medytacyjne zajęcia. Niektórym ludziom trudno jest wytrwać w bezruchu, odnajdują oni jednak spokój właśnie w pracy z ciałem. W swoje przyszłej praktyce na pewno chciałabym łączyć te dwa nurty. Pierwsze warsztaty organizowane przeze mnie są oparte właśnie na połączeniu jogi z medytacją, choć nie w sposób narzucający. Ani w jodze ani w medytacji niczego bowiem nie musisz.

Co na to nauka?

S. Radoń pisze: Wyniki badań dowodzą, że niektóre typy jogi, stosowane zarówno osobno, jak i razem z innymi metodami terapii, wywierają zdecydowanie pozytywny wpływ na leczenie depresji, lęku ( lęk uogólniony, zespół stresu pourazowego). Wyniki innych badań pokazują, że praktyka jogi wywiera pozytywny wpływ na takie zaburzenia jak: nowotwór, migreny, nadciśnienie, cukrzyca, astma, chroniczny ból. Ponadto praktykowanie jogi wywiera istotny wpływ na poprawę ogólnego dobrostanu.

Jon Kabat-Zinn w opracowanym przez siebie kursie medytacji (MBSR) również wykorzystuje elementy jogi.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę co powyższe trudno znaleźć minusy praktykowania jogi. Jak ze wszystkim jednak jedni będą to czuli i da im to podstawę do fizycznego i duchowego rozwoju, a inni się w tym nie odnajdą i nadal będą poszukiwać czegoś dla siebie. Każda droga jest właściwa.

Jeśli należysz do tych, którzy czują tematy medytacyjne lub jogowe to zachęcam do obserwacji bloga. Zapewniam, że będzie dużo ciekawych wydarzeń, nie tylko tych internetowych ?

1 Comment

  1. dla jednych joga będzie tylko uzupełnieniem aktywności fizycznej, a dla innych zupełnie odmiennym spojrzeniem na całość życia – tego, co się je, gdzie mieszka, z jakimi ludźmi przebywa 🙂 myślę, że każdy w jodze znajdzie coś dla siebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2020 Powrót do równowagi

Theme by Anders NorenUp ↑